•   1  20  20  20  2  021 

جراحی اصلاح انحراف تیغه میانی بینی (سپتوپلاستی)

عمل جراحي اصلاح تيغه بيني را سپتوپلاستي گويند که در آن تیغه بینی صاف شده تا بهبود شکل ظاهری و تنفسی صورت پذیرد.

تيغه بيني ديواره اي است كه فضاي بيني را به دو حفره مجزاي راست و چپ تقسيم مي كند. نيمهٌ پاييني اين تيغه غضروفي و نيمه بالايي آن استخواني است. تيغه بيني نيز مثل ساير اجزای بدن تا پايان بلوغ همچنان رشد مي كند و بر ابعادش افزوده مي شود. چندين مركز غضروف سازي و استخوان سازي در رشد هماهنگ تيغه بينی موثرند. بديهي است اگر به هر دليلی يك يا چند تا از اين مراكز غضروف سازی يا استخوان سازی كمتر و يا بيشتر از حد معمول رشد كنند ، تيغه بينی ممكن است از خط وسط منحرف شده و در ناحيه ای به سمت راست يا چپ انحراف پیدا کند. اين كجی معمولا در قسمت داخلي بيني است و تاثيری بر روي شكل ظاهری بينی نميگذارد.

وارد آمدن ضربه به بینی تا قبل از کامل شدن بلوغ، میتواند باعث آسیب این مراکز غضروف سازی یا استخوان سازی شود. اين ضربه ممكن است هنگام تولد نوزاد و حين گذر از كانال زايمان به بيني او  وارد شود و يا در طول زندگي اتفاق بيفتد . انحراف تیغۀ بینی منجر به گرفتگي يك يا هر دو مجراي بيني و در نتيجه مشكل تنفسي مي شود كه به شكل انسداد تنفسي ، خرخر شبانه ، كاهش حس بويايي ، خشكي بيني و خون دماغ بروز مي كند و البته در دراز مدت مي تواند علايم و عوارض ديگري ازجمله سينوزيت ، مشكلات گوش و مشكلات قلبي ريوي را باعث شود . در مواردي كه انحراف تيغه بيني خيلي شديد باشد ، علاوه بر مشكل فوق الذكر مي تواند باعث تغيير شكل ظاهری بيني نيز گردد .

اگر شدت انحراف تيغه بيني به حدي باشد كه باعث انسداد تنفسي شده باشد بايد آنرا با جراحي اصلاح كنيم . اين عمل مي تواند به طور مجزا و يا همراه با اعمال جراحي پلاستيك بيني ، پوليپ بيني ، جراحي آندوسکوپی سينوس  و يا كوچك كردن شاخكهاي بيني انجام شود. 

توجه داشته باشید که عمل سپتوپلاستی به تنهایی باعث بهبود ظاهری بینی نمی شود بلکه با انجام همزمان با عمل رینوپلاستی می تواند باعث بهبود ظاهری بینی و تنفس شود.